Blog > Komentarze do wpisu

 Będziemy czerpać prąd z powietrza?

 

Przedruk z Gazety Wyborczej (link)

Inżynierowie z Uniwersytetu Duke'a w USA skonstruowali ładowarkę, która czerpie energię elektryczną ze "śmieciowego" promieniowania mikrofalowego. Jest niewielka, ma sprawność lepszą od ogniw słonecznych i może ładować przenośne urządzenia elektroniczne, np. smartfony.

power converter

Coraz bardziej popularne panele fotowoltaiczne wyłapują promieniowanie słoneczne i zamieniają je na energię elektryczną. Te konsumenckie, które ludzie montują sobie na dachach, potrafią zamienić na prąd mniej niż 20 proc. energii słonecznej, która na nie pada.

Naukowcy z Duke'a twierdzą, że skonstruowali podobne ogniwa, ale wykorzystujące mikrofale. Łącząc ze sobą pięć elementów z włókna szklanego i miedzi, udało im się zamienić promieniowanie mikrofalowe w prąd o napięciu 7,3 V. Ich publikacja na ten temat ukaże się w grudniowym wydaniu pisma "Applied Physics Letters".

Uczeni uważają, że za pomocą specjalnie skonstruowanych materiałów, tzw. metamateriałów, dałoby się wyłapywać i wykorzystywać także promieniowanie elektromagnetyczne o innej długości fali, np. radiowe. A jesteśmy w nim wręcz zanurzeni, bo oprócz Słońca jego źródłem są dziś satelity, nadajniki komórkowe, rozgłośnie radiowe, telewizje itp.

Większość tego promieniowania, do wyemitowania którego potrzeba przecież prądu, idzie kompletnie na straty, rozpraszając się "w powietrzu". Badacze proponują więc np., żeby sufity w domach, w których zainstalowana jest sieć Wi-Fi, pokrywać specjalnym materiałem - odzyskiwałby on sygnał routera i zamieniał go z powrotem w energię elektryczną. Podobnie można by zbudować metamateriał okrywający telefony komórkowe, który ładowałby je, czerpiąc z otaczającego nas "odpadowego" promieniowania.

Zdaniem naukowców (wśród autorów pracy jest profesor, doktorant i student) można by również stworzyć metamateriały, które zmieniałyby na prąd sygnały dźwiękowe, którymi nasz świat jest dosłownie zaśmiecony.

Im samym udało się na razie zamienić na prąd aż 37 proc. promieniowania mikrofalowego, które padło na ich urządzenie (na zdjęciu).


http://wyborcza.pl 1,75476,14919881,Bedziemy_czerpac_prad_z_powietrza_.html#ixzz2kGVhvR81

 

http://www.computerworld.com/s/article/9243908/Duke_researchers_device_pulls_energy_out_of_thin_air

niedziela, 10 listopada 2013, iveggy

Polecane wpisy

i-phonecasino.co.uk